بیشتر بدانیم

بهترین و معروف ترین سیستم های مدیریت محتوا

بهترین و معروف ترین سیستم های مدیریت محتوا

برای اینکه حداکثر تعداد بازدیدکنندگان برای بازدید وب سایت شما مشتاق شوند ، باید محتوای جذاب ایجاد کنید. هم چنین حفظ وب سایت های بزرگتر بسیار مهم است که به استفاده از سیستم مدیریت محتوا ( CMS ) نیاز دارد. در این مقاله قصد داریم علاوه بر آشنایی با CMS، معروف ترین سیستم های مدیریت محتوا (وردپرس، جوملا و...)را به شما معرفی کنیم.

تعریف سیستم مدیریت محتوا (CMS)

سیستم مدیریت محتوا به نرم افزاری گفته می شود که به کاربران بدون دانش برنامه نویسی این امکان را می دهد که محتوای وب ( مانند متن یا عناصر چند رسانه ای) رابه صورت جمعی از طریق یک رابط کاربری گرافیکی ایجاد کرده یا ویرایش و منتشر نمایند.

محبوب ترین و معروف ترین سیستم های نرم افزاری مدیریت محتوا

بهترین و مناسب ترین راه حل برای انتشار سریع و مقرون به صرفه محتوا ، وردپرس می باشد .دیگر سیستم های محبوب برای عملیات موفق وب سایت ، جوملا و سپس دروپال هستند.

سیستم های منبع باز مانند وردپرس ، TYPO3 ، جوملا! ، دروپال ،  Contao و Neos در حال حاضر از سیستم های استاندارد موفق برای عملکرد یک وب سایت حرفه ای می باشند. اکنون برای آشنایی بیشتر با مدیریت محتوا به معرفی دو سیستم رتبه ی برتر آن ها می پردازیم.

محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا

وردپرس

وردپرس با حدود 18 میلیون نصب ،  معروف ترین  CMS منبع باز در جهان به شمار می رود.

جامعه کاربری بزرگ این نرم افزار از مجموعه عظیمی از تم ها ، افزونه ها و ویدجت ها استفاده می کند. اما منتقدان عقیده دارند که این سیستم بسیار پیچیده، گیج کننده و ناخوشایند است. هم چنین به دلیل تیراژ بالای آن ، هدف محبوب هکرها به حساب می آید . به همین علت ، کاربران باید نرم افزار وردپرس خود را به طور مرتب به روز رسانی امنیتی کنند .

برای نصب و راه اندازی اولیه وردپرس، تلاش کمی برای وب سایت های کوچک نیاز دارد. وردپرس برای وبلاگ نویسانی که می خواهند محتوای متغیر در قالب بندی جذاب را در اختیار بازدیدکنندگان بگذارند ، یک CMS موثر با رابط کاربری وب بصری می باشد.

ویژگی های مثبت و منفی ورد پرس

ویژگی های مثبت ورد پرس شامل موارد زیر است :

 • ورد پرس بیش از 58000 برنامه افزودنی و طیف عظیمی از قالب های طراحی رایگان دارد.
 • قابلیت "نصب پنج دقیقه ای" از طریق Wizard دارد.
 • دارای آدرس های اینترنتی مناسب موتورهای جستجو می باشد.
 • تلاش کمی برای نصب و راه اندازی نیاز دارد.

ویژگی های منفی ورد پرس نیز عبارتند از :

 • عملکردهای CMS به افزونه های اضافی نیاز دارند.
 • افزونه ها اغلب شکاف امنیتی دارند.
 • ثبات و قابلیت عملکرد محدود با ترافیک بالا دارند.
 • به روز رسانی های مکرر امنیتی باعث تلاش اضافی می شود.

معروف ترین سیستم های مدیریت محتوا

جوملا

این نرم افزار هم برای کاربران مبتدی و هم برای کاربران پیشرفته طراحی شده است. اما استفاده از آن بسیار سخت تر از وردپرس می باشد . بر خلاف عملکردهای جامع CMS، این سیستم بدون نصب برنامه افزودنی طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم جوملا در ایالات متحده محبوبیت بالایی دارد و با یک نرم افزار کاملاً شی گرا مبتنی بر یک چارچوب مستقل MVC نمایش داده می شود . بنابراین با استفاده از جوملا می توانید درصورت تمایل  پسوندهای خود را بنویسید و با جامعه به اشتراک بگذارید.

افزونه هاتوسط جوملا به افزونه ها ، اجزاء ، ماژول ها ، قالب ها و زبان ها تقسیم می شود.

ویژگی های مثبت و منفی جوملا

ویژگی های مثبت جوملا عبارتند از :

 • نصب و راه اندازی آن نسبتا ساده تر است.
 • استخر بزرگ از پسوندها و طرح ها دارد.
 •  قالب کاربر پسند ایجاد می کند.

ویژگی های منفی جوملا شامل موارد زیر است :

 • افزونه ها اغلب نیاز به پیاده سازی دستی دارند.
 • افزونه های پیشرفته معمولا گران قیمت هستند.

با وجود ویژگی های مثبت و منفی به دلیل پیچیدگی ، بهتر است جوملا را انتخاب کنید.  از طریق ارائه دهنده میزبانی، زیرساخت های فنی و به روز رسانی های منظم مستقیماً توسط جوملا ارائه می شود.

محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا

بهینه سازی موتورهای جستجو

محتوای با ارزش، راز موفقیت یک وب سایت می باشد. اپراتورهای وب سایت که می خواهند رتبه برتر در رتبه بندی موتورهای جستجو کسب کنند نیز باید شرایط فنی خاصی داشته باشند . اینها به ساختار URL یک پروژه آنلاین ، طراحی اطلاعات فراگیر و جهت بندی طرح در دستگاه های تلفن همراه بستگی دارد . اپراتورهایی که هنوز طرح وب سایت خود را منحصراً بر اساس کاربران دسکتاپ تنظیم و برنامه ریزی می کنند ، بازدیدکنندگان بالقوه خود را از دست داده و در رتبه بندی موتورهای جستجو افت می کنند. اجرای پروژه های آنلاین جدید باید موضوع موبایل پسند برای ارائه داشته باشند.در اصل ، سیستم های CMS با جداسازی دقیق محتوا و ارائه ، کاربران را جذب می کنند .