بیشتر بدانیم

چگونه برند خودمان را بسازیم؟ 7 مرحله برای ساختن یک برند خوب

ساختن یک برند خوب تجاری که از پایه قوی باشد کار هر کسی نیست! برند باید چه شکلی باشد؟ چه احساسی در مردم ایجاد کند؟ آیا مخاطبین من از اسم برند خوششان می‌آید؟

این سوالات همگی ناگزیر در هنگام ساختن یک برند در ذهن شما ایجاد میشود و باید جوابی برای آنها داشته باشید. شمایی که اکنون صاحب یک برند هستید یا میخواهید برند خود را بسازید در این مقاله خواهید فهمید که چگونه یک هویت تجاری قوی برای خودتان ایجاد کنید. ما در تیم ویلاآرت سعی کرده ایم تا در اینجا ابتدا برند خوب را تعریف کنیم و در ادامه 7 مرحله برای ساختن یک برند خوب را معرفی کنیم و آنها را یک به یک توضیح دهیم. پس این مقاله را از دست ندهید.

مقاله پیشنهادی: دیجیتال مارکتینگ چیست؟

منظور از برند چیست؟

باید دقت داشته باشید که یک نام تجاری فقط یک نام قابل شناسایی نیست که شمارا در یک بازار از سایر رقبا متمایز کند! منظور از برند شما نحوه درک مردم از شما در هر مکانی است که با تجارت شما تعامل دارند.

وقتی به این تعریف فکر میکنید، مردم مارک های شخصی نیز دارند. هر کدام از ما یک نام، چهره، سبک و شیوه برقراری ارتباط داریم و با توجه به این ویژگی ها برداشت های مختلفی از افراد داریم. به همین ترتیب، مشاغل دارای نام، محصول، آرم، رنگ، فونت، صدا و اعتبار هستند که آنچه را تشکیل میدهند بر درک آنها تاثیر میگذارند. همانطور که برند خود را گسترش میدهید، بدون داشتن ثبات و حفظ ثبات نمیتوانید یک برند تجاری بسازید. اما همه چیز با شکل ظاهری و احساسی که میخواهید القا کنید شروع میشود.

مقاله پیشنهادی: منظور از مخاطب هدف چیست؟

چگونه یک برند موفق ایجاد کنیم

چگونه یک برند بسازیم؟

ساختن یک برند تجاری از پایه قوی اساسا 7 مرحله دارد که در اینجا میخواهیم مراحل را معرفی کنیم. 7 مرحله ساخت برند عبارت‌اند از:

 • درباره مخاطبان و رقبا خود تحقیق کنید.
 • تمرکز و هویت خود را مشخص کنید.
 • نام تجاری خود را انتخاب کنید.
 • شعار خود را بنویسید.
 • ظاهر برند خود را طراحی کنید.
 • آرم خود را طراحی کنید.
 • نام تجاری خود را در کل کسب و کار خود تکرار کنید.

همه این 7 دلیل مهم هستند و باید هر کدام را به دقت رعایت کنید. در ادامه هر کدام از این قسمت هارا مورد بررسی قرار میدهیم و بیشتر توضیح خواهیم داد. با رعایت کردن همه این قسمت ها میتوانید یک برند قوی از پایه ایجاد کنید. پس ادامه مقاله را از دست ندهید.

 • درباره مخاطبان و رقبا خود تحقیق کنید

قبل از شروع تصمیم گیری درباره نام تجاری خود، باید بازار فعلی را ارزیابی کنید و بفهمید مشتریان بالقوه و رقبا شما چه کسانی هستند. خیلی راه برای انجام این کار وجود دارد که برخی از راه ها عبارت‌اند از:

 • دسته محصولات یا خدمات خود را در گوگل جستجو کنید و رقبا مستقیم خود را تحلیل کنید.
 • در شبکه های اجتماعی کلمه خود را سرچ کنید و ببینید مشتریان درباره محصولات مربوط به شما چه نطراتی دارند.
 • با افرادی که بخشی از بازار هدف شما هستند صحبت کنید و از آنها بپرسید و فضای کار شما از چه مارک هایی خریداری میکنند.
 • به حساب ها و صفحات مربوط به کسب و کار شما در رسانه های اجتماعی سر بزنید و در آنجا فعالیت کنید.
 • به خرید آفلاین یا آنلاین بروید و نحوه گشت و گذار و خرید مشتریان را مورد مطالعه قرار دهید.

همانطور که در حال انجام تحقیقات خود هستید، موارد زیر را یادداشت کنید.

 1. چه مشتریانی، مشتریان وفادار شما هستند و به راحتی میتوانید به آنها بفروشید.
 2. رقبای شناخته شده و معروف کاری شما چه مارک هایی هستند.
 3. مشتریان شما چگونه و در رابطه با چه چیزی صحبت میکنند و آنها به چه چیزهایی علاقه دارند.

در نهایت اولین گام شما این است که این موضوع را مورد بررسی قرار دهید. زیرا شما ار آگاه میکند که روی چه چیزی باید تمرکز داشته باشید و چگونه میتوانید خود را از سایر رقبا متمایز کنید.

مقاله پیشنهادی: شبکه اجتماعی چیست؟

 • تمرکز و هویت خود را مشخص کنید

نام تجاری شما از همان اول نمیتواند کامل باشد، این را به خاطر داشته باشید! مهم است که اول کار تمرکز خود را روی یک هدف بگذارید و در ادامه سایر قسمت هارا هم به برند خود اضافه کنید. همچنین برند شما باید از هویت خوبی برخوردار باشد. ارزش پیشنهادی منحصر به فرد شما چیزی است که در آن رقابت میکنید. آن را پیدا کنید و بخشی از پیام تجاری برند خود قرار دهید. یکی از راه های نگاه به ساخت برند این است که برند خود را به عنوان یک شخص تصور کنید. او چگونه خواهد بود؟ مشتری های شما جذب چه نوع شخصیتی می شوند؟این به شما کمک می کند صدای شما را در رسانه های اجتماعی و لحن خلاقیت شما ، چه بصری و چه نوشتاری ، آگاه سازید.

پس هیشه یادتان باشد که تمرکز خود را در ابتدا روی یک هدف قرار دهید و هویت خود را برای مشتریان آشکار کنید.

یک برند تجاری برای خود انتخاب کنید

 • نام تجاری خود را انتخاب کنید

"گل رز با هر نام دیگری هنوز بوی شیرین می دهد. اما نایک با نام دیگری در پاهای کمتری دیده می شود."

بسه به نوع شغلی که دارید باید یک نام تجاری انتخاب کنید. یک نام تجاری بیش از یک نام است. شخصیت، عملکرد و شهرت برند شما درواقع همان چیزی است که به این نام در بازار معنا میبخشد. شما احتمالا یکی از تعهدات بزرگی که به عنوان صاحب مشاغل کوچک دارید این است که تصمیم بگیرید از آرم، دامنه، بازاریابی و ثبت علامت تجاری استفاده کنید که تاثیر زیادی در موفقیت شما دارد. به عنوان کلام آخر باید بگوییم که، شما دوست دارید فروشگاهی داشته باشید تا از سایر فروشگاه ها متفاوت باشد و تقلید از شما ممکن نباشد. اولین قدم برای این کار استفاده از آرم و نام تجاری مناسب است.

در اینجا ما چندین پیشنهاد برای انتخاب نام تجاری شما آورده ایم که عبارت‌اند از:

 1. کلمه ای خاص استفاده کنید مانند پپسی.
 2. یک کلمه نامرتبط به کارتان انتخاب کنید.
 3. از کلمه یا استعاره ای بی نظیر استفاده کنید.
 4. آن را به معنای واقعی کلمه توصیف کنید.
 5. با حذف یا افزودن حروف، کلمه ای را تغییر دهید.
 6. یک کلمه اختصاری انتخاب کنید.
 7. دو کلمه را با هم ترکیب کنید.

مقاله پیشنهادی: نکاتی مهم برای ثبت دامنه

چگونه یک برند قوی بسازیم

 • شعار خود را بنویسید

"یک شعار جذاب یک دارایی خوب است."

چیزی مختصر و توصیفی که میتوانید از آن به عنوان برچسب در بیوگرافی شبکه های اجتماعی، عنوان وب‌سایت، کارت های بازرگانی و هر جای دیگری استفاده کنید که به طور مختصر شمارا در یک خط توضیح دهد. به خاطر داشته باشید که همیشه میتوانید شعار خود را تغییر دهید، زیرا زوایای جدیدی برای بازاریابی پیدا میکنید. به طور مثال پپسی در چند دهه گذشته بیش از 30 شعار عوض کرده است. یک شعار خوب، کوتاه، گیرا و جذاب میتواند مشتریان زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد.

در اینجا نکاتی در انتخاب شعار برای شما آورده ایم که عبارت‌اند از:

 • ادعای خود را قبول کنید مانند: قوی ترین قهوه دنیا.
 • آن را استعاره کنید مانند: ردبول به شما بال میدهد.
 • نگرش مشتریان خود را قبول کنید مانند: فقط آن را انجام دهید (نایک).
 • شعار خود را قافیه دار بنویسید.
 • آن را به معنای واقعی کلمه توضیح دهید.

در نهایت شما باید برای کسب و کار خود شعار تعیین کنید و در همه جای فعالیت خود از آن استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی: بازاریابی در شبکه های اجتماعی

 • ظاهر برند خود را انتخاب کنید

پس از انتخاب نام، باید ظاهر وبسایت خود را تعیین کنید و رنگ سازمانی خود را طراحی کنید. رنگ ها فقط شکل ظاهری برند شمارا تعیین نمیکنند! بلکه احساسی که میخواهید به مشتریان خود منتقل کنید را تعیین میکنند و کمک میکند در همه کار هایی که میخواهید انجام دهید سازگار باشد. شما می خواهید رنگ هایی را انتخاب کنید که شما را از رقبای مستقیم متمایز کند تا از سردرگمی مصرف کنندگان جلوگیری کنید.

روانشناسی رنگ یک علم دقیق نیست ، اما به شما کمک می کند تا انتخاب هایی را که انجام می دهید ، به ویژه در مورد رنگی که برای آرم خود انتخاب می کنید ، آگاه کنید. همچنین در این مرحله بهتر است فونت های مرتبط با وب سایت خودتان را پیدا کنید و از آنها استفاده کنید.

لوگو برند خودتان را طراحی کنید

 • لوگو خود را طراحی کنید

احتمالا طراحی لوگو اولین موضوعی است که موقع ساختن برند به آن فکر میکنید. لوگو چهره شرکت شما است و میتواند هر جایی که اسم شرکت شما باشد لوگو شما هم حضور داشته باشد! هر صاحب کسب و کاری دوست دارد تا یک لوگو منحصر به فرد داشته باشد و چهره خوبی را از تجارت خود داشته باشد. اگر توجه داشته باشید همه برند های بزرگ دنیا لوگو منحصر به فری دارند و همه ما لوگو های آنها را حداقل یک بار دیده ایم. پس لوگو مهمترین موضوع در بخش هویت کسب و کار شما و همچنین برندسازی است.

مقاله پیشنهادی: کاربرد سیستم crm برای انواع کسب و کار ها

 • نام تجاری خود را در سراسر کسب و کار خود به زبان بیاورید

بعد از انتخاب یک نام تجاری، سعی کنید آن را در سراسر کسب و کار خود و در هر کجا که فعال هستید به زبان بیاورید اینگونه باعث میشود تا مشتریان تعامل بهتری با شما داشته باشند و نشان میدهد که کسب و کار شما در چه رابطه ای است. همچنین این کار باعث میشود تا اسم شما یاد مخاطبین بماند و به برندسازی شما کمک قابل توجهی خواهد کرد.

 

طراحی و توسعه وب سایت | ویلاآرت

 

حرف آخر

در نهایت باید بدانید که امروزه مهمترین فاکتور نزد کاربران برند است. هر چه برند شما معروف تر باشد در نتیجه مشتریان بیشتری را از بازار سهم خود خواهید کرد. پس به خوبی نکات را رعایت کنید تا بتوانید یک برند خوبی از خودتان در ذهن مشتریان ایجاد کنید.


نظرات